HABERDAR
OL

Bilet Satın Al

MÜZİK ALBÜMLERİ VE PLAK KOLEKSİYONERLİĞİ

Söyleşi

  • 28 Eylül 2019
  • Alt Salon
  • Saat: 18:00

Etkinlik Hakkında

Konuşmacılar: Murat Beşer (Müzik yazarı), Ercan İmre (Koleksiyoner)
Siyasi plaklar, komedi plakları, futbol plakları, Kıbrıs plakları, her türden derdimizi dile getiren şarkılar, türküler, belgesel plaklar, ders plakları, gurbetçi plakları, seçim plakları, Alman plakları, Alevi plakları, etnik plaklar, Anadolu Pop’tan Arabeske, hip hop’tan rock’a uzanan müzikler... Bu liste böyle uzayıp gider. Ancak uzayıp giden bu liste bir anlamda uzun bir memleket tarihinin kendisidir.
Plakları ve onların dilini deşifre eden biri iyi bilir ki, plaklar üzerinden bir ülkenin tarihini anlatabilmek mümkündür. Çünkü plaklar bir ülke tarihinde bilhassa bir dönemin en önemli belgelerinden biridir. Hem de her açıdan: sosyolojik, kültürel, politik…
Ülkemizde ise bu konu diğerlerine göre daha da özel bir öneme sahiptir. Yaşadığımız toprakların kültürel zenginliğini dile getiren bu nesneler, taş plaklardan 45’liklere ve long play’lere uzanan bir format zenginliği içinde hep yaşamımızda var olmuş ve bir boşluğu doldurmuştur. Sadece bir eğlence aracı değil, aynı zamanda her daim döneminin en büyük iletişim araçlarından biri olmuştur.
İşte bu keyifli panel tam da bu konuya parmak basıyor. Çeşitli dergi ve gazetelerde müzik yazılarıyla tanıdığınız Murat Beşer, sohbetin ev sahibi olarak, bu konunun en önemli meraklılarından biri olan; yıllarını, enerjisini, parasını, kısacası ömrünü adayan bir koleksiyoncuyu: Ercan İmre’yi ağırlıyor.
Yaklaşık iki saat sürecek bu bilgi dolu tarih yolculuğunda, hem plak dinletisi yapılacak hem de dinletilen plakların hikâyeleri ele alınacak. Son yarım saatlik bölümde ise katılımcıların soruları cevaplandırılacaktır.
Yanı sıra memleketimizin Cumhuriyet öncesine dayanan plakçılık tarihi (bu uzun süreçte ortaya çıkan fabrikalar, plak firmaları, yapımcılar, plaklar vs) hakkında bir takım özel bilgiler aktarılacaktır.
Keyifli bir zaman yolculuğu... İflah olmaz plak düşkünlerinin gözünden…

Ücretsizdir.