HABERDAR
OL

Bilet Satın Al

TÜRKİYE’DE CAZ EĞİTİMİ VE ÖĞRETİMİ: LİSANS VE YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

Konferans - Panel

  • 26 Eylül 2019
  • Alt Salon
  • Saat: 17:30

Etkinlik Hakkında

Moderatör: Alper Maral Öğretim üyesi, Müzikolog)
Konuşmacılar: Yeşim Pekiner (Bahçeşehir Üniversitesi), Gülden Teztel(İstanbul Üniversitesi), Şenol Küçükyıldırım (Yıldız Teknik Üniversitesi), Burak Durman (Hacettepe Üniversitesi)
 
Bazı şeyler de iyiye gidiyor. Artık caz müzik icra edenlerin konservatuardan atıldığı günler geride kaldı; tersine, birçok köklü, nitelikli kurumumuz caz öğretimine değer veriyor. Birçok genç üniversitede “caz okuyor,” caz alanında master derecesi kazanıyor, doktora tezi yazıyor. Daha şanslıları ise henüz lisede cazla tanışıyor, caza gönül veren yol arkadaşlarıyla tanışıyor. Fakat artık gizli saklı, izbe prova mekânlarında değil; okullarının müzik odalarında, konferans salonlarında başka bir ifadeyle “okul sıralarında” caz ile tanışıyor. Anlayacağımız, yavaş yavaş bir medeniyet kuruluyor. İşte biz de bu konuya mercek tutmak, kapı aralamak istiyoruz.
Caz alanında düzinelerce master tezine danışmanlık yapmış ve daha nicesi için kolları sıvamış akademisyen (ve tabii caz müzisyeni) Alper Maral’ın moderatörlüğünde, ülkemizin caz öğretimi alanında öne çıkan kurumların temsilcileriyle gerçekleştirilecek Türkiye’de Caz Eğitimi ve Öğretimi: Lisans ve Yüksek Lisans Programları konulu panelimiz, tam anlamıyla bir meslek içi, kuşaklararası tecrübe alışverişi buluşması olacak.
Bu alanda bölüm ya da program bazlı öğretim veren kurumlar arasında öne çıkan Bahçeşehir, Yıldız Teknik, İstanbul, Hacettepe, Bilgi, Bilkent, Yaşar Üniversiteleri gibi seçkin kurumların sundukları olanaklar, hedefledikleri öğrenci profilleri, mesleğe kazandırma gibi pratik konular oturumda masaya yatırılacaktır.

Ücretsizdir.